Wiele firm zastanawia się czy kupić dla pracowników komputer stacjonarny czy laptop. Rzecz nie jest prosta. W tym poradniku postaram się odpowiedzieć.

Przepisy BHP
Jak wiemy sam laptop nie spełnia przepisów bhp. Monitor (matryca) jest podpięta sztywno do klawiatury i ekran jest za blisko oczu lub za daleko znajduje się klawiatura.  Również ekran najczęściej nie znajduje się na wysokości naszego wzroku. Co innego komputer stacjonarny. Tu monitor nie trzyma się sztywno klawiatury. Można oddalić ekran a klawiaturę przybliżyć. Tu wygrywa komputer stacjonarny.

Powyższy problem laptopa można rozwiązać nie łamiąc przepisów.
Jednym z sposobów jest stacja dująca i zewnętrzny monitor, klawiatura myszka. Laptop chowa się pod biurko na półkę i robi się wtedy z laptopa stacjonarka. Jest to możliwe ale to trochę kosztuje.
Innym sposobem jest podkładka pod laptopa. Podkładki umożliwiają ustawienia wysokości lapka tak, że matryca jest na wysokości wzroku, niektóre mają nawet dodatkowe chłodzenie lub dodatkowe porty USB. Jednym, problemem jest nadal klawiatura, którą tu też trzeba dokupić. Znalazłem podkładki które mają w zestawie klawiaturę bezprzewodową i same są odbiornikiem tej klawiatury.

Mobilność
Wiele pracodawców chce by ich pracownicy mogli zabrać komputer na spotkanie czy do domu. Zdarza się, że trzeba mieć wtedy dostęp do komputera. Stacjonarka nie jest do tego stworzona, przeniesienie jest uciążliwe. Co innego można powiedzieć o laptopach. Można je spakować do torby i zabrać na spotkanie. Dodamy tu, że nowoczesne laptopy warzą coraz mniej i łatwość przeniesienia ich jest coraz łatwiejsza. Punkt dla laptopa.

Komputer dla wielu osób
W niektórych firmach na jednym komputerze pracuje kilka osób np. recepcja w hotelu. Danie laptopa, który kojarzy się z komputerem osobistym, jest nieestetyczne i niepraktyczne. Po co dawać przenośny komputer jak i tak się go nie będzie przenosić.

Cena
Jeśli chodzi o cenę to tu wygrywa komputer stacjonarny. Komputery stacjonarne wraz z całym osprzętowaniem są często o kilka set złotych tańsze niż komputer przenośny, a ponadto trzeba dołożyć więcej pieniędzy by laptop spełniał wymogi czyli w tym aspekcie lepiej kupić stacjonarny komputer.

Podsumowanie
Nie jest łatwo wybrać między kupnem komputera stacjonarnego czy laptopa. Trzeba odpowiedzieć sobie na wszystkie powyższe punkty i wtedy wybrać komputer.

0 komentarze:

Prześlij komentarz