Od premiery Windows 8 wiele osób krytykuje go ze względu na menu start a w zasadzie na jego brak. Microsoft postanowiłem w tym systemie pozbyć się swojego atrybutu, jakim jest menu start i zastąpić go czymś nowym, czyli interfejsem ModernUI. Był to wielki samobój dla firmy, tak wielki, że w następcy (Windows 10) uf menu start powróci, ale w nowej odsłonie. (link zewnętrzny do artykułu). Dla osób, które zostaną przy Windows 8 lub jego darmowych aktualizacjach, powiem, że system ni jest straszy, ale trzeba go sobie dostosować.

Menu start
Odkąd mam Windows 8, poszukuje drobnej aplikacji, która przywróci nam menu start, gdyż na nowym nie da się pracować. Jak dotąd znalazłem ja tylko 3 programy, 1 darmowy (Classic Shell), 2 płatne (Start8 i StartIsBack) (więcej nie szukałem), które przywracają menu start. Wszystkie te 3 programy przywracają menu start znane z Windows 7, nawet z mechanizmem wyszukiwania i zamykaniem systemu. Dodatkowo te programy dodają (zamieniają) własną ikonę menu start. Oprócz samego menu start i ikony, programy te potrafią ominąć interfejs ModernUI, uruchamiając od razu klasyczny pulpit oraz potrafią zablokować na pulpicie wysuwane paski. Choć niektóre funkcje tych programów zostały w Windows 8.1 przywrócone to jednak nie wszystkie. Ja ze swej strony używam programu StartIsBack, ponieważ darmowy Classic Shell działał niestabilnie u mnie.

Aplikacje ModernUI w oknie
Po ostatniej darmowej aktualizacji Windowsa 8 (8.1), gdy doszła możliwość minimalizacji aplikacji do paska zadań, zacząłem te apki testować. Głownie zacząłem używać aplikacji Poczta i radia Eska, czyli EskaGO. Gdy pobrałem i zainstalowałem beta Windows 10 (na virtualu) to spodobała mi się możliwość odpalania aplikacji w oknie. Wszedłem do wujka Google i tam szybko znalazłem program firmy Stardock, czyli ModernMX. Programik ten umożliwia zmniejszenie aplikacji. Oprócz tego doczytałem się, że po zainstalowaniu można przypiąć aplikacje do paska zadań, ale Windows 8.1 update już to posiada. Program niestety jeż płatny, ale koszt jego nie jest duży i dla osoby, na której by zależało na czymś takim to było stać.

0 komentarze:

Prześlij komentarz